Umywalki łazienkowe – sprawdź jak uniknąć błędów!

Umywalki z szafką to rozwiązanie, które docenią przede wszystkim osoby dysponujące małą toaletą. To bardzo funkcjonalna opcja, bowiem spełnia dwie funkcje jednocześnie, a jak wiadomo – w niewielkiej toalecie każdy centymetr jest znaczący.
Z uwagi na możliwość montażu w propozycji producentów ceramiki sanitarnej górują umywalki ścienne. Są najtańsze oraz komfortowe w montażu, a syfon można zamaskować za pomocą postumentu, półpostumentu lub szafki pod umywalkę. Ostatnio na popularności zyskują jednak umywalki nablatowe. Montowane bezpośrednio na blacie albo częściowo wprowadzane w blat, podobnie jak zlewy kuchenne, pozwolą zabudować przestrzeń poniżej a także tym samym stworzyć sporo miejsca do gromadzenia np. środków czystości lub zapasu kosmetyków. Inne powszechne typy to umywalki podblatowe, umywalki półblatowe, umywalki wprowadzane całkowicie w blat tak, że cała umywalka leży poniżej jego krawędzi. Wybór surowca, z którego została stworzona umywalka również ma istotne znaczenie. Dużo typów jest dodatkowo okrytych specjalnymi antybakteryjnymi powłokami, które znacznie ułatwiają utrzymanie umywalki w czystości. Najpopularniejszym materiałem pozostaje wciąż ceramika. Jest to budulec niewrażliwy na zadrapania, bezpieczny i solidny. Szklana umywalka dobrze wpisze się w trend innowacyjny, skandynawski bądź minimalistyczny. Można także natrafić na umywalki metalowe lub drewniane. Jednakże, jeśli chodzi kształt, obecnie praktycznie nie ma pod tym względem żadnych ograniczeń. Sporym zainteresowaniem cieszą się szafki łazienkowe dostosowane do umywalki, kupione od razu z armaturą, co pozwala na zachowanie jednolitego stylu. Jeśli chodzi o ceny mebli łazienkowych to są one różne i zależą od tego, z jakich materiałów zostały one stworzone oraz jakiemu stylowi aranżacyjnemu odpowiadają.

Często to właśnie umywalka jest tym elementem, który pierwszy rzuca się w oczy, gdy zaglądamy do łazienki. Powinna być, więc odpowiednio dopasowana do wystroju, także pod względem rozmiaru, jak także stylistyki.
Umywalki kamienne są bardzo piękne, ale również kosztowne. Dobrze pasują zarówno do pomieszczeń nowoczesnych, jak i klasycznych. Przeważnie wykonuje się je z marmuru, dolomitu, onyksu i piaskowca. Są trwałe na zadrapania oraz ciężko je uszkodzić. Natomiast decydując się na kamienną umywalkę, należy liczyć się z jej sporym ciężarem i z koniecznością częstego mycia. Mydlany osad jest, bowiem niesłychanie zauważalny na kamiennej powierzchni. W małych toaletach, idealnie sprawdzają się umywalki kątowe, podwieszane albo też z wydłużonymi bokami, które tworzą po bokach ceramiczne półki. Toalety powinny być komfortowe oraz bezpieczne, zwłaszcza kiedy korzystają z nich osoby niepełnosprawne a także stare. Jest szereg rozwiązań, które warto zastosować, żeby ułatwić takim osobom korzystanie z łazienki. Najważniejsze, by w takim pomieszczeniu znajdywał się natrysk, a nie wanna. Do aranżacji toalety należy dodać również specjalne maty antypoślizgowe i chodniki na przyssawki, które uchronią przed upadkiem. Umywalki drewniane – pod warunkiem właściwego zabezpieczenia materiału oraz wykorzystania odpowiednich jego gatunków – drzewo wbrew pozorom jest surowcem nadającym się na umywalkę. Powszechnie wykorzystuje się do owego celu gatunki egzotyczne. Bez względu na to, jak szeroką wybierzemy umywalkę do toalety, potrzebujemy na nią przynajmniej 50 cm, by można było swobodnie się poruszać podczas mycia, golenia, czesania. Umywalki powinny być praktyczne i dostosowane do stylu łazienki, dlatego warto zrobić analizę własnych potrzeb. Nim wybierzemy odpowiednią umywalkę, należałoby narysować na kartce projekt urządzanego wnętrza. By łazienka była funkcjonalna, należy zachować odpowiednie odległości pomiędzy akcesoriami sanitarnymi. Odpowiednie rozplanowanie wnętrza łazienki da nam wygodę a także bezpieczne korzystanie.

You may also like...