Stelaże podtynkowe – co musisz wiedzieć?

Moim zdaniem remontując łazienkę od postaw należałoby postawić na stelaż podtynkowy w miejsce tradycyjnego kompaktu. Dla mnie kluczowym faktem jest Wygląd i funkcjonalność – czytaj dalej.
W krajowych sklepach produkty te zaczęły pojawiać się już w połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Wówczas podchodzono do nich z sporym sceptycyzmem, obawiając się zwłaszcza awaryjności instalacji skrytej w ścianie. Dziś rozwiązanie to jest powszechnie uważane za w pełni bezpieczne, odpowiednio trwałe, a dodatkowo – podnoszące elegancję a także praktyczność ubikacji. Toaleta z podwieszaną ceramiką nabiera nowoczesnego klimatu i wydaje się być przestronniejsze. Natomiast, aby móc napawać się taką właśnie łazienką, należy najpierw dobrać odpowiedni stelaż. Awarie instalacji wodnej to potężne koszty, dyskomfort a także przede wszystkim stres, którego wolelibyśmy uniknąć. Różnorodność rozmiarowa konstrukcji podtynkowych tworzy zróżnicowanie ich cen. Właściwą zasadą jest, iż im bardziej oryginalny stelaż (krótki, szeroki, itp.), tym kosztuje więcej. Należy jednak zauważyć, że w większości przypadków wyższy koszt zakupowy kompensowany jest ostatecznym designem a także praktycznością ubikacji. Przed wykonaniem jakichkolwiek czynności sprawdźmy natomiast, czy stelaż został w sposób właściwy zainstalowany. Ewentualna nieszczelność, jaka zostanie odkryta już po ukończeniu zabudowy, może dostarczyć nam sporo kłopotów. Wybór określonej wysokości zabudowy stelaża stanowi o późniejszej lokalizacji wyłączniku spłukującego wodę. Przy niskiej zabudowie stelaża przycisk będzie maskowała uniesiona deska od wc. Rozwiązanie to ma swoje wady i korzyści, co świadczy o potrzebie przystosowania go do własnych preferencji.

Stelaż do WC i spłuczka podtynkowa, czyli inaczej mówiąc pakiet podtynkowy do WC, posiada szereg cech pozytywnych. Wśród zalet z użycia tego rozwiązania można wyróżnić, oprócz zakamuflowania nieestetycznej instalacji sanitarnej, proste zachowanie higieny wokół WC.
Najpopularniejszym modelem stelaży podtynkowych są te przeznaczone do mis WC. Jednocześnie ich zastosowanie w łazience jest niezwykle estetyczne oraz praktyczne. Umieszczenie podwieszanej miski WC lub bidetu sprawia poczucie większej przestronności wnętrza, widoczna jest, bowiem wyłącznie ceramika oraz przycisk spłukujący, natomiast cała instalacja zamaskowana jest w ścianie. Ponadto takie rozwiązanie ułatwia zachowanie higieny zarówno samej ceramiki, jak również posadzki w jej pobliżu. Dobierając stelaż upewnijmy się, iż wybraliśmy do sedesu, a nie do bidetu. Wyglądają identycznie i łatwo może dojść do pomyłki sięgając na półkę z asortymentem. Towary do zabudowy lekkiej – dedykowane są do lokowania w ścianach gipsowo-kartonowych. Cechują się przede wszystkim dużo prostszym i szybszym montażem. Podstawą ich budowy jest konstrukcja samonośna, jaka jest wykonana ze stali. Dzięki jej formie, stelaż można zainstalować także w ścianach działowych, masywnych, jak ich w ściankach instalacyjnych. Stelaże do zabudowy lekkiej wyposażone są w profesjonalne wsporniki, jakie umożliwiają montaż. Należałoby podkreślić, że możliwe jest obudowanie ich specjalną płytą wodoodporną. Stelaż podtynkowy jest zwykle zabudowywany przy pomocy płyt G-K. Możemy także użyć płyty pokrywające innego typu jak np. płyty osb, jakie dzięki większej odporności w zestawieniu z płytami G-K mogą być wykorzystywane, jako pojedyncza płyta. Stosując stelaże do zabudowy lekkiej możemy otrzymać oczekiwane w łazience półki lub możemy stworzyć wyspę. Wykorzystując konstrukcje do zabudowy ciężkiej, możemy natomiast spłuczkę zamontować oraz obmurować w ścianie z cegieł, uzyskując tym samym więcej powierzchni w średnich łazienkach.

You may also like...