Schody drewniane – luksus dla każdego?

Schody drewniane, nawet te klasyczne, są lekkie a także z pewnością są długoterminową lokatą. Po latach korzystania można je odmalować i będą wyglądały jak nowe.
Schody drewniane są elementami budynku ułatwiającymi przechodzenie pomiędzy kondygnacjami. Mogą posiadać budowę samonośną czy zostać przytwierdzone na wylewce betonowej. Do wykonania schodów najczęściej stosuje się drewno rodzime (np. dąb, buk, wiśnia). Najdroższe w wykonaniu, wyrafinowane schody powstają z drewna egzotycznego (np. banki rai, teak, eukaliptus). W przypadku schodów drewnianych niezwykle znacząca jest ich impregnacja – na rynku dostępne są dwa typy lakierów – rozpuszczalnikowe a także wodne. Pierwszy wariant jest wykonywany na bazie rozpuszczalników ropopochodnych, zaś drugi na bazie wodny pitnej. Zarówno lakiery rozpuszczalnikowe, jak również lakiery wodne mogą występować w modelu matowym, jak także błyszczącym, tworząc na powierzchni schodów oczekiwaną warstwę. Lakier połyskujący jest zasadniczo bardziej efektowny i pasuje do stylowych, współczesnych mieszkań, należy jednakże pamiętać, iż jakiekolwiek zadrapania i niedoskonałości jego powierzchni będą podwójnie widocznie. Warto zastanowić się przede wszystkim, czemu schody służą. W domu wchodzi się po nich na wyższe piętro wiele razy dziennie. Korzystają z nich zarówno dorośli, jak również osoby starsze, często ułomne, a także dzieci. Z jednej strony konstrukcja musi być odporna na długofalowe obciążenia, a z drugiej odpowiednio zabezpieczona przed upadkiem z dużej wysokości.

Schody z drzewa starzeją się wraz z mieszkaniem, o czym z często przypominają uroczym oraz delikatnym skrzypieniem, tymczasem nawet będąc w sędziwym wieku, wyglądają cały czas efektownie. Poprawnie impregnowane schody potrafią sporo wytrzymać oraz służyć rodzinie przez dziesiątki lat.
Projektując schody należałoby skorzystać z pomocy stylisty pomieszczeń, jaki pomoże urządzić optymalnie dowolną przestrzeń. Moim zdaniem najlepiej jest postawić na wysoką jakość i trwałość, więc do realizacji naszych schodów należy wybrać wytrzymałe drewno suszone odpowiedniej wilgotności. Właśnie tak dostosowany naturalny surowiec będzie idealnie mocny i odporny, co przełoży się na dziesiątki lat niezawodnej eksploatacji schodów. Szczególnie polecam schody z drzewa dębowego a także bukowego, jakie wyróżniają się dużą twardością, solidnością i odpornością na ścieranie. Wartą polecenia propozycją są również schody jesionowe, które praktycznie nie ustępują dębowym a także bukowym pod względem wytrzymałości, a charakteryzują się dodatkowo oryginalnym ubarwieniem i pręgowaną strukturą. Koszt schodów jest bardzo różny, zależnie od modelu oraz wymiarów oraz dobranych materiałów wykończeniowych. Niesłychanie kosztowne może być np. drewno egzotyczne na stopnie. Niewątpliwe najpopularniejszym rozwiązaniem będą schody wewnętrzne z drewna jodłowego bądź sosnowego. Wielkim zainteresowaniem cieszą się schody na konstrukcji, które wspaniale prezentują się w pomieszczeniach nowoczesnych. Dopasowując schody do naszego domu trzeba jednocześnie uwzględnić ogólny Wygląd całej kompozycji tak aby schody do niej pasowały. Schody są lekkie i nie zabierają wizualnie zbyt dużo powierzchni, przy czym nadają wnętrzu wyjątkowego klimatu, dlatego warto w nie zainwestować.

You may also like...