Panele podłogowe – sprawdź wady i zalety!

Współczesny wygląd stawia na naturalność odrzucając podróbki i imitacje. Wracamy do korzeni oraz surowych półproduktów – między innymi do drzewa. Drewno we wnętrzu to nie tylko atrakcyjny wygląd, dlatego najchętniej bierzemy drewniane podłogi, które są najlepszym filarem odpowiednio zaaranżowanego mieszkania.
Drewniana podłoga może tworzyć wiele odsłon, zaś każdy dostrzega inne wartości. Przed rozpoczęciem robót, należy sprawdzić, czy posadzka jest prosta. Jeśli nie, należy wykorzystać szpachlowej masy wyrównującej tak, by nawierzchnia była nieskazitelna. Górna część paneli może być powleczona laminatem połyskliwym, matowym ewentualnie półmatowym. Im znaczniej błyszcząca płaszczyzna, tym lepsze odbicie słońca oraz tym mocniejszy odcień. Podłogi z połyskiem lepiej położyć w wnętrzach, które nie są bardzo intensywnie nasłonecznione. Podłogi matowe wyglądają wiele bardziej naturalnie oraz są przeznaczone do mieszkań bogatych w naturalne światło. W domowych wnętrzach panele gwarantują klimatyczny wystrój. Jednakże decydując się na panele należy wybierać te o godnych właściwościach i parametrach. Chociaż panele dosyć mocno pociągają pył i kurz, to nie sprawiają istotniejszych problemów przy czyszczeniu. Panele należy myć tylko mokrą ścierką, która nie przekazuje dużej ilości wody. Producenci skutecznie osiągają coraz to wspanialsze wyniki produkując nawet panele podłogowe wodoszczelne do kuchni. Zasada jest niezwykle prosta – im większa klasa, tym lepszy produkt. Tymczasem właściwy dobór względem klasy używalności potrafi przyprawić zawrót głowy. Wszystko dlatego, iż panele podłogowe dzielą się na dwie kluczowe klasy – do użytku mieszkaniowego i do użytku publicznego, a łącznie mają aż 6 grup używalności. Istotna jest także grubość panela. Im jest grubszy, tym korzystniejszy, bardziej odporny na zniszczenia a także odkształcenia. Dobre jakościowo panele rozpoczynają się od 9 mm grubości. Paneli nie nakleja się, nie przybija ani nie przykręca do posadzki. Łączy się jedynie ich krawędzie. Są panele z wpustem i wypustem (zaadaptowane są do instalowania na klej) i panele z profilem zatrzaskowym. Grube panele mają solidne zamki, jakie umożliwiają stabilność połączeń w okresie korzystania. Nie warto nabywać cieńszych niż 7 mm, bowiem niejednokrotnie jakość takich paneli zostawia sporo do życzenia. Natomiast o wytrzymałość na uderzenia informuje właściwe oznakowanie.

To panele są odporne na wszelkiego wariantu zmoczenia. Dla osób, które mimo ułożenia paneli nie zamierzają rezygnować z specyficznego dla kuchni wystroju, dostępne są wzorki przedstawiające płytki ceramiczne lub gumolit.
By poddasze mogło być poddane adaptacji na poddasze użytkowe należy dokonać zmiany sposobu wykorzystywania obiektu budowlanego. Bez względu na to w którym stylu będzie twój pokój na poddaszu, zastanów się nad wykorzystaniem widocznych elementów architektury dachu, jako motywu dekoracyjnego – jeśli twoje poddasze ma widoczne krokwie, nie ukrywaj ich! Okna dachowe warto zaopatrzyć w radiowe sterowanie oknem i urządzeniami za pomocą pilota czy przełącznika naściennego. Urządzając wnętrze na poddaszu powinniśmy zwrócić uwagę na rozmieszczenie mebli. Ich ulokowanie uzależnione jest od wielkości skosów. Wyższe partie poddasza to wspaniałe miejsce na ustawienie łóżka. W ten sposób przy wstawaniu, unikniemy nieoczekiwanych zderzeń z sufitem. Gdy już wiemy, jaką funkcje przejmie nasze poddasze, to najważniejsza w dalszym kształtowaniu jego odpowiedniej aranżacji jest analiza wnętrza, zebranie wymiarów, spisanie korzyści a także niezwykle skomplikowanych do zaaranżowania miejsc. Nikt nie twierdzi, że okolica pod skosem łatwo zaprojektować, a jeszcze łatwiej umeblować, zatem warto zdecydować się na meble na wymiar, które bez problemu dobierzemy do wszelkich kątów, obniżeń, skosów a także przestrzeni pod oknami. Skosy generalnie nie należą do najłatwiejszych przestrzeni do aranżacji oraz adaptacji, natomiast jest kilka zasad i stałych, których przestrzeganie bardzo uprości nam aranżację poddasza. Nim jednak przystąpimy do działania, musimy stworzyć dogłębną ocenę poziomu technicznego domu, a wówczas odpowiedzieć sobie na zapytania, czy jesteśmy w stanie ów remont wykonać a także czy będzie nam się to oczywiście opłacało.

You may also like...