Oświetlenie łazienki – zobacz, co musisz wiedzieć!

Oprawy sufitowe to idealny wybór do niekonwencjonalnych łazienek, które zostały zaaranżowane w stylu minimalistycznym – ładnie dopasowują się one z całą aranżacją łazienki.
Obecnie na rynku można wybierać pośród sporej ilości różnego typu lamp łazienkowych, które zostały zaprojektowane oraz zrobione w bardzo różnej stylistyce. Oryginalne kinkiety z wielką ilością koralików i kryształków idealnie sprawdzą się w toaletach urządzonych w stylu glamour, natomiast estetyczne plafony sufitowe będą odpowiednim wyborem do pomieszczeń w stylu skandynawskim i nowoczesnym. Dodatkowo ostatnio bardzo powszechny jest też styl industrialny, gdzie dominuje metal, beton a także kolory szarości. Do takich toalet warto pokusić się zakup lampy stylizowanej na starą i zniszczoną, jaka doskonale dopełni całości niestandardowej aranżacji. Najciekawszym rozwiązaniem w przypadku oświetlenia łazienkowego jest użycie źródeł światła LED. Jest to niezwykle skuteczne rozwiązanie, niż zastosowanie tradycyjnych żarówek. Wpływa dobrze na nasz budżet, dzięki swojej długiej żywotności. Co istotne, takie źródła światła są też wyjątkowo wytrzymałe na uszkodzenia bądź wilgotność. Wybór oświetlenia LED to też ukłon w stronę ekologii. Nie zapominajmy, że łazienka jest też miejscem relaksu, w jakim pragniemy się odprężyć po trudach dnia. Należałoby więc stworzyć w niej nastrój służący odpoczynkowi, a w tej sferze korzyści oświetlenia są nieocenione. W sklepach są dostępne tasiemki LED emitujące światło w zmieniającej się barwie, jakie zainstalowane w obudowie wanny, w podłodze lub w ozdobnych wnękach, będą dawać delikatną poświatę uprzyjemniającą kąpiel. Co niezwykle ważne promieniowanie winno być tak skonstruowane, żeby zminimalizować, a najlepiej wykluczyć, efekt olśnienia. Z zastosowaniem standardowych źródeł oświetlenia jest to niezwykle skomplikowane. Trochę lepiej sytuacja przedstawia się przy źródłach oświetlenia LED, szczególnie jeżeli oprawy oświetleniowe mają zamontowane matowe przesłony. Świetnie pod tym kątem prezentują się lampy OLED, w jakich współczynnik olśnienia jest niewątpliwie najniższy. Właściwie dopasowane światło to gwarancja ciekawej aranżacji, jednak przy oświetleniu toalety obowiązkowo trzeba mieć także na uwadze bezpieczeństwo.

Lampy łazienkowe występują w wielu różnych wariantach, rozmiarach i posiadają bardzo różne zastosowanie. Lampy nad lustro albo kinkiety są właściwie niezbyt dużej wielkości, zatem nie nadają się do rozjaśnienia całego wnętrza.
Kupując baterię wannową bądź prysznicową nie zapomnijmy, iż na oszczędzanie wody ma wpływ także główka prysznicowa. Jeśli jest odpowiednio zaprojektowana, podnosi oszczędność wody bez ograniczania komfortu kąpieli. Również w pewnych rozwiązaniach można skonfigurować nawet pięć różnych strumieni wody. Umożliwiają one pobudzenie skóry zarówno delikatne, jak także mocne – w postaci biczów wodnych. Do wyboru mamy również baterie wannowe stojące na brzegu wanny w specjalistycznych otworach lub wolnostojące. Różne detale baterii zużywają się w różnym czasie. Zobaczmy zatem, czy równie długa gwarancja obejmuje jednocześnie głowice lub przełączniki. Warto też upewnić się, gdzie dany towar został stworzony. Zdarzają się niestety takie marki, jakie kupują kontenery produktów w Chinach, po czym w Polsce – w najlepszym wypadku – zastępują głowice na trwalsze i sprzedają, jako artykuł krajowy. Niektóre z takich baterii dotrwają do końca dwuletniego okresu gwarancji, ale często już wcześniej warstwa zaczyna się przecierać, przebarwiać, głowica rozregulowuje. Warto przy zakupie pamiętać, iż solidni producenci na swoje towary udzielają przeważnie dłuższy okres gwarancji, na ogół pięcioletni. Na rynku mamy dostępne różnorodne odcienie – od standardowego chromu lub złota, poprzez eleganckie – czerń bądź biel, aż po oryginalne – czerwone, niebieskie, a nawet zielone. Przy projektowaniu pomieszczenia należy przewidzieć rozstawienie przyłączy wody pod prawidłowo wybrany przez nas model baterii. W przypadku wyboru baterii prysznicowych należałoby kierować się regułą: że im więcej waży, tym lepiej. To oznacza im większa bateria, tym mocniejsza a także szczelniejsza. Baterie o większej wadze posiadają szersze ściany, dzięki czemu są mniej podatne na różne temperatury wody. Trudno sobie wyobrazić w dzisiejszych czasach łazienkę bez baterii. Aktualnie na rynku do kupienia jest taka masa najprzeróżniejszych baterii do umywalek, bidetów, wanien oraz kabin prysznicowych, że jedynym ograniczeniem może tutaj być tylko i wyłącznie budżet, który zamierzamy przeznaczyć na baterie.

You may also like...