Oczko wodne – co musisz wiedzieć?

Moim zdaniem w budowie oczka najistotniejszy jest projekt. Warto zapoznać się z informacjami, jakie można znaleźć w Necie, by nie popełnić podstawowych błędów i uniknąć późniejszych modyfikacji.
Zanim wystartujemy z budową trzeba zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne materiały: płaski kamień, żwir rzeczny, piasek, folię do oczek wodnych. Prace rozpoczyna się od wskazania kształtu oczka. Najwygodniej posłużyć się w tym projekcie wężem ogrodowym czy linką, dzięki którym łatwiej będzie można oszacować model i wielkość zbiornika. Do zrealizowania wszystkich prac konieczne są poziomica, sznur do wyznaczania poziomu wody. Rozważyć też trzeba o samym kopaniu, a do tego przydadzą się łopaty oraz taczki. Oświetlenie oczka wodnego można stworzyć w formie lamp stojących umieszczanych na brzegu lub jako światło dna, z lampami zamontowanymi pod wodą. Większość lamp wodnych napędzanych jest prądem 12V, przez co niezbędne jest umieszczenie przetwornika bezpieczeństwa (musi on znajdywać się w suchym miejscu). Pewnym rozwiązaniem kłopotu może stanowić rozciągnięcie nad stawem siatki zabezpieczającej, ewentualnie regularne wyciąganie liści czerpakiem, co jednak jest dość pochłaniającym zajęciem. Mini oczko wodne możemy także urządzić w kamiennej misie, wyglądającej naturalnie na kamiennej podporze, pośród krzaków, które dadzą przyjemne zacienienie. Pamiętajmy, aby w takich niewielkich pojemnikach od czasu do czasu wymienić wodę. Kluczowe jest jednocześnie dobre ochronienie foli – dzięki temu zmniejszamy niebezpieczeństwo uszkodzenia jej przez ostre kamienie i mocno ukorzeniające się drzewa, takie jak np. bambus. W celu zabezpieczenia folii przed przebiciem możemy także skorzystac z zapór kapilarnych dla kłączy i folii zabezpieczających przed korzeniami.

Zrealizowanie oczka wodnego może być rzeczą łatwą i szybką pod warunkiem, iż został on odpowiednio zaaranżowany bądź zaprojektowany. Sprawdź ten wpis i dowiedz się więcej o oczkach wodnych.
Wielkość oczka powinna być zaadaptowana do wymiarów ogrodu. Nie może ono ograniczać możliwości swobodnego przemieszczania się po nieruchomości. Jego rozmiar warto wybrać tak, żeby zbiornik podkreślał jedynie stylistykę otoczenia i nie zakłócał aranżacji ogrodu. Glebę z wykopu możesz użyć do stworzenia wzniesień, na których umieścisz kwaity. Warto być ogrodnikiem w swoim oczku – zamiast alg można w nim zasadzić rośliny podwodne, które zaopatrują wodę w tlen, a także usuwają substancje szkodliwe a także zapobiegają patologicznemu rozrostowi bakterii i glonów. Dobrze jest zainwestować na przykład w lilię wodną, której gwiaździste liście blokują dostęp oświetlenia do dna stawu, a tym samym ograniczają rozwój niepożądanej roślinności. Na dnie można dodatkowo rozlokować worki z kwaśnym torfem – one również zmniejszają proces wzrostu glonów oraz sinic. Jest to zwłaszcza ważne, jeśli planujemy w oczku hodowlę ryb. Wówczas powietrze krążące między strumykiem a stawem może nam nie starczyć. W takim przypadku odpowiednim wyjściem może okazać się fontanna. Wybierzmy raczej sprzęt praktyczny w formie, jakiego kluczową funkcją będzie poruszanie wody. Jeżeli z ogrodu mają korzystać również dzieci, należy zadbać ich bezpieczeństwo. Zabezpieczyć dobrze brzegi zbiornika wodnego płotkiem czy murkiem, a jeżeli dzieci są naprawdę malutkie, wziąć pod uwagę konieczność zabezpieczenia lustra wody za pomocą metalowej plecionki, zlokalizowanej płytko pod lustrem wody, aby dziecko nie mogło wpaść głębiej. Mankamentem stosowania gotowej formy jest to, że da się w ten sposób sporządzić wyłącznie niewielkie oczko, ponieważ gotowe konstrukcje rzadko kiedy przekraczają 140 cm w największym rozmiarze. Między kamieniami umieszczamy rośliny, dopasowując ich wariant do optymalnej głębokości. Woda w ogrodzie olśniewa, bawi, poprawia Twój nastrój oraz mikroklimat, gdyż nawilżają powietrze oraz daje orzeźwiającą świeżość w duszne letnie dni. Projektanci ogrodów zalecają, by oczko wodne było umieszczone w strategicznym miejscu naszej posesji, choć nie stanowi to bezwzględnej konieczności. Ważniejsze jest, aby staw komponował się z przyrodą ogrodu i pasował do całej koncepcji otoczenia. Trzeba podkreślić, iż w przydomowym ogrodzie szczególnie pozytywnie będzie wyglądało oczko wodne mające nierówne kształty brzegów.

You may also like...