Kominek w salonie – najważniejsze zagadnienia!

Aranżacja wnętrza z kominkiem to najbogatsza odsłona tego wnętrza, która tworzy niezwykłą aurę w domku w chłodne, jesienne i zimne wieczory. Jest on nie tylko praktycznym wyposażeniem grzewczym, ale także piękną dekoracją w letnią porę roku.
Aranżując salon z kominkiem, powinniśmy porządnie się zastanowić nad wyglądem, w jakim ma być zaaranżowane pomieszczenie. Najczęściej decyduje o nim design pokrywy kominka. Może ona być skonstruowana w stylu tradycyjnym z kamienia, kafli czy cegły albo z materiałów poświęconych stylowi współczesnemu. W całości aranżacji należy zadać o jednakowo odpowiedni odcień osłony kominkowej. Zdeterminuje on czy kominek będzie główną dekoracją pomieszczenia, albo również będzie się w nie wtapiał. Warto także pamiętać, iż wbrew ogólnym opiniom kominek można zastosować także we mieszkaniach klasycznych, jak również współczesnych. Spore znaczenie przy kompozycji salonu z kominkiem ma też wybór rodzaju kominka. Tutaj wytwórcy proponują kominki zamocowane do ściany, kominy dwustronne albo kątowe. Jeśli zdecydowaliśmy się zaś na samodzielne zrealizowanie osłony kominka, obok zwyczajnego kamienia możemy dobrać także praktyczną, ale bardzo efektowną cegłę czy piękne kafle, które wprowadzą do naszego domku nastrój wiejskiej chaty. Bywa również, iż obecność kominka w wnętrzu jest podkreślona przy pomocy odróżniającej się od ścian obudowy czy odbiegającym również pod względem faktury, ale i dodatkowo koloru wykończeniem – kamiennym lub ceramicznym. Komin często umiejscawia się także przy ścianie zewnętrznej, np. pomiędzy oknami – jest to bowiem najchłodniejszą część tej przegrody, przez którą przeważnie ucieka najwięcej ciepła. Takie umieszczenie kominka umożliwi zminimalizować te straty. Dodatkowo takie podejście umożliwia postawić po zewnętrznej części ściany, w ogrodzie, drugi kominek zewnętrzny, z jakiego będzie można korzystać np. podczas ogrodowego grillowania bądź wypoczynku na świeżym powietrzu.

Drewno do kominka winno być jej jak najmniej mokre, bowiem gorzej się pali i częściowo jest zanieczyszczona. Niezbędne jest doprowadzenie do komina świeżego powietrza z, zewnątrz, co umożliwia poprawne jego działanie.
Należy jednak pamiętać, że powiązanie czarnej obudowy z ciemnym drewnem obok może być zbyt przytłaczające – lepiej zastosować jeden z jaśniejszych kolorów drewna – ewentualnie użyć ciemne drewno, za to pomalować osłonę kominka na biało. Należy też mieć na uwadze, iż kominki opalane drewnem potrzebują pomieszczenia na zbieranie opału. Dodatkowo należy troszczyć się o płomień, zaś to wiąże się z potrzebą wnoszenia drewna. Najlepiej więc, by stanowisko skupiania drzewa nie znajdowało się daleko od komina. Niezależnie od tego, na jaki kominek się zdecydujemy, należy mieć na uwadze, że jego wykończenie winno tworzyć całość ze trendem panującym w salonie. Bez względu na to czy wybieramy design innowacyjny albo tradycyjny, kominek może być głównym punktem naszego salonu. Kupując kominek należałoby wziąć pod uwagę wzajemne ustawienie wobec siebie telewizora, kominka a także mebli wypoczynkowych. Jeśli w nieprawidłowy sposób ustawimy telewizor oraz kominek blisko siebie, w pokoju zamiast atmosfery odpoczynku zapanuje schludny chaos. Architekci wnętrz sugerują postawienie kominka i telewizora na odwrotnych sobie ścianach, tak żeby design salonu wyznaczał zgraną całość. Bezpieczne i przyjemne w eksploatacji są również kominki elektryczne Podobnie jak kominki ekologiczne nie potrzebują podawania opału lub odprowadzania spalin, w tym przykładzie jednak nie dochodzi nawet do powstawania płomienia.

You may also like...