Domy energooszczędne – najważniejsze zagadnienia!

Budynki energooszczędne to specjalna gałąź budownictwa. Dzięki promocji oraz ekologii coraz więcej osób decyduje się na budowę takiego domu, dbając zarazem o nasze otoczenie.
Wygląda na to, iż nadal częstokroć dajemy się zmylić temu, iż z ogrzewania musimy korzystać tylko przez parę miesięcy (i to z różnym natężeniem), podczas gdy światło i wszelkie urządzenia elektryczne pracują na znacznych obrotach przed cały rok. Budynek pasywny musi być zamknięty na przenikanie powietrza, aby nie było niekontrolowanego przypływu zimnego powietrza z zewnątrz oraz zawilgocenia izolacji. W nieszczelnym obiekcie spada skuteczność odzysku ciepła z wentylacji domów pasywnych. Pomimo, iż obsługa domku pasywnego jest najtańsza, ich budowa nadal nie cieszy się dużą renomą. Wywołane jest to dużymi kosztami finansowymi, które na samym starcie musi ponieść deweloper. Kupno materiałów budowlanych i instalacji może być w przypadku domu pasywnego droższy nawet o 30-40 proc. w stosunku do budownictwa standardowego. Przy doskonale zaprojektowanym i przygotowanym domku pasywnym nakłady zwracają się natomiast już w trakcie pierwszych kilkunastu lat od zamieszkania. Do domów energooszczędnych uznaje się także dom pasywny. Budynek pasywny jest specjalnie zaprojektowanym budynkiem, jaki zużywa nawet ośmiokrotnie mniej prądu aniżeli budynek tradycyjny.

Największą zaletą domu energooszczędnego jest ekonomia, którą regularnie dla nas generuje. Jednorazowa inwestycja potrafi się zwrócić już w kilka lat, zatem moim zdaniem warto!
Porównywalnie jak w przypadku domków pasywnych na końcowe wydatki budowy domu energooszczędnego wpływają wszystkie specjalne instalacje, jakie maja przyczynić się do znacznego ograniczenia zużycia energii. Domy energooszczędne obejmują mniejsze wykorzystanie prądu, ogrzewania oraz gorącej wody. Efekt zyskujemy dzięki często łatwym zabiegom konstrukcyjnym- spójnej bryle budynku, właściwemu usytuowaniu na nieruchomości, izolacji, czy przemyślanemu rozkładowi wnętrz. Wielkie przeszklenia umożliwiają maksymalnie zagospodarować promieniowanie słoneczne oraz jego ciepło. Na uwagę zasługuje również zastosowanie kolektorów słonecznych (uzyskujemy dodatkową moc), czy rekuperatorów, pozwalających na otrzymywanie ciepła z powietrza wydostającego się z domku. Ekonomii można szukać wszędzie, a poniesione pierwotnie koszty często zwracają się już po kilku latach. W domach starego typu dominuje wentylacja grawitacyjna, która jest odpowiedzialna za znaczące utraty energii. Trzeba również liczyć się z trudnościami powiązanymi z innymi, domowymi instalacjami. Należałoby zauważyć, że konstrukcja szkieletowa ścian w połączeniu z niesłychanie trwałymi fundamentami i podłogą pozwala uzyskać fantastyczne parametry termiczne ścian. Aby zmniejszyć wykorzystanie energii, w budynkach niskoenergetycznych, porównywalnie jak w budynkach pasywnych, często używa się kolektory słoneczne, pompy ciepła, podgrzewacze, gruntowe wymienniki ciepła oraz pompy służące do pozyskiwania energii termalnej ze źródeł odnawialnych. W budownictwie pasywnym również wielkość, jak również model domu ma znaczenie w kontekście strat energii. Do tej pory energooszczędność nie jest przez wszystkich odpowiednio rozumiana. Odnosi się to szczególnie do domów z drewna a także tych z bali, jakie niezwykle często są nazywane przez realizatorów energooszczędnymi, co niestety – jest jedynie chwytliwym mottem. Dobry budynek to taki, jaki jest ekonomiczny w utrzymaniu oraz niekoniecznie drogi w budowie. Koszt budowy budynku z firmą budowlaną zależy od obszaru, w jakim budujemy.

You may also like...