Czym różni się skup samochodów od komisu samochodowego?
Sprzedaż samochodu używanego na typowych portalach internetowych nie jest prosta. Proces ten obejmuje m.in. takie działania, jak przygotowanie auta do prezentacji lub spotkania z zainteresowanymi osobami. Demotywujące mogą być jednocześnie bezowocne negocjacje i oględziny pojazdu. W owej sytuacji nikogo nie powinna dziwić rosnąca popularność skupów aut używanych. Jak rozpocząć współpracę ze skupem aut? Na co zwrócić uwagę, wybierając najodpowiedniejszy skup aut Bydgoszcz? Przeczytaj nasz przewodnik!
Zalety sprzedaży samochodu do skupu: szybkie i wygodne rozwiązanie
Planując sprzedaż auta do skupu, warto zastanowić się nad zaletami, wynikającymi z podjęcia takiej decyzji. Jest ich bowiem rzeczywiście mnóstwo. Skupy aut to przede wszystkim najlepsze wyjście dla właścicieli aut powypadkowych i uszkodzonych. Na takie samochody niezwykle trudno znaleźć chętnego kupca. Dużo skupów aut wprowadziło do swojej oferty możliwość skorzystania z lawety. To dzięki niej możliwy staje się bezpieczny transport auta, jakie nie może dojechać do miejsca sprzedaży. Dzięki współpracy ze skupem aut, nie musimy także szukać nabywcy na własną rękę. W dzisiejszej rzeczywistości bardzo ciężko przebić się ze swoją propozycją na popularnych portalach.
Skupy samochodów oferują darmową wycenę a także rzetelne wsparcie zespołu, a sprzedaż auta trwa tu jedynie kilkadziesiąt minut. Decydując się na taką formę sprzedaży, można liczyć jednocześnie na sporo różnych zalet. Będzie to m.in. możliwość wypłaty gotówki do ręki, tuż po podpisaniu stosownych dokumentów. Dzięki temu transakcja staje się bezpieczna, a właściciel samochodu nie musi wyczekiwać na zaksięgowanie przelewu. To właśnie stąd wiele osób rezygnuje z samodzielnej odsprzedaży auta, decydując się na skorzystanie z oferty skupów pojazdów używanych.
Jak prawidłowo wypełnić dokumenty podczas skupu aut?
W skupach pojazdów używanych można sprzedać różnorodne samochody. Skupowane są tutaj zarówno starsze, wysłużone auta, jak i nowsze pojazdy w dobrym stanie mechanicznym. Wszyscy ci, którzy rozpoczynają współpracę ze skup aut używanych Bydgoszcz powinni jednak wiedzieć, jakie dokumenty będą egzekwowane podczas odsprzedaży. Z pewnością będzie to dokument rejestracyjny sprzedawanego pojazdu. Bez dowodu rejestracyjnego, sprzedaż auta nie będzie możliwa. W skupie samochodów należy także przedłożyć kartę pojazdu, jeżeli dokument taki był wręczony. Ostatnim istotnym dokumentem jest dowód opłacenia składki OC.
Sporo osób zastanawia się natomiast, czy do skupu można sprzedać auto bez ważnego OC. W praktyce taka sprzedaż jest realna. Warto wiedzieć natomiast, że na okazicielu wciąż będzie spoczywać odpowiedzialność finansowa za brak ubezpieczenia, które zostanie zgłoszone podczas wyrejestrowania samochodu. Podczas sprzedaży auta do skupu, niezbędne są też dokumenty jego dotychczasowego posiadacza. Należy do nich głównie dowód osobisty. Sprawa komplikuje się, jak auto pozyskiwane było na współwłasność. Wówczas obecni muszą być ludzie ci, którzy figurują w papierach. Taką obecność można zawsze zastąpić przez notarialną zgodę na sprzedaż samochodu.
Jakie dokumenty są potrzebne do sprzedaży auta do skupu i jak mogą wpłynąć na cenę?
Ile można zyskać, sprzedając auto do skupu? To zagadnienie z pewnością zadaje sobie wiele osób. Skupy aut nie dysponują jednak sztywnym cennikiem. Podstawą propozycji są dokonywane tu wyceny. Wycena, znajdująca się w ofercie od auto skup Bydgoszcz, jest także darmowa, jak i niezobowiązująca. W trakcie wyceny ekspert ocenia stan techniczny auta. Bierze on również pod uwagę takie elementy, jak marka, model, rocznik, liczba przejechanych kilometrów, stan lakieru i tapicerki.
Ostateczna oferta uzależniona jest więc wieloma elementami. Należy zaznaczyć, iż skup aut nie płaci natomiast pełnej wartości rynkowej. W praktyce można tutaj zarobić 80% ceny samochodu, gdy jego stan mechaniczny nie pozostawia wiele do życzenia. Wysłużone pojazdy w nieodpowiednim stanie skupowane są za 60% wartości. Cenę rekompensuje jednak brak konieczności szukania kupca na własną rękę. Jak wiadomo, wysłużony pojazd trudno sprzedać, a sam proces jest pracochłonny i nie zawsze daje pożądane efekty. W skupach pojazdów takie pojazdy przyjmowane są od ręki, wraz z natychmiastową wypłatą gotówki.