Aranżacja poddasza – co potrzebujesz wiedzieć?

Aranżacja poddasza w domu jednorodzinnym zawsze jest prawdziwym wyzwaniem. Koszt realizacji oraz ocieplenia poddasza mieszkalnego zależy od jego późniejszego przeznaczenia użytkowego, wymiarów i naszych indywidualnych preferencji.
Na poddaszu równie dobrze można przygotować dodatkowe sypialnie, toaletę, albo zwykły schowek. Do stworzenia wstępnego kosztorysu niezbędne będzie odpowiedzialne określenie wymiarów całego pomieszczenia. Skosy są nieodłącznym składnikiem większości mieszkań urządzanych na poddaszu. Aczkolwiek ich zaaranżowanie jest kłopotliwe. To częste, lecz błędne myślenie, szczególnie w przypadku poddasza średniego bądź stanowiącego jedno wnętrze. Chcąc spożytkować ustronność i kameralny charakter poddasza, możemy zorganizować w nim biblioteczkę wraz z miejscem do lektury. W tym celu warto zamówić wykonanie regałów na książki przystosowanych do skosów. Dzięki temu doskonale zagospodarujemy wszystkie zakamarki, a prywatna biblioteka nabierze niepowtarzalnego klimatu. Aranżując zakątek do czytania, bezwzględnie musimy pamiętać o właściwym oświetleniu, które nie będzie drażniło oczu. Nieszczelny, przeciekający dach może być początkiem wielkich kłopotów. Dzieje się tak dlatego, że poddasze to specjalna przestrzeń, która jest przede wszystkim narażona na negatywne działanie czynników atmosferycznych. Dodatkowo, jeśli na poddaszu zamontowano zamknięte okna, to para woda gromadzić się będzie na ściankach oraz suficie w konsekwencji, czego w pomieszczeniu może pojawić się grzyb. Należy tez pamiętać o drewnianych elementach struktury, jakie wymagają dobrej termoizolacji poddasza. Część poddasza może być słabo oświetlona, część natomiast wręcz odwrotnie. Biurko winno jednak stanąć tam, gdzie przez większą część dnia nie będzie problemu ze światłem dziennym. Dodatkowo, w takim systemie, warto też pamiętać konieczności doposażenia okien w rolety albo zasłony. Dzięki temu nie będzie problemu z letnim, intensywnym słońcem wdzierającym się przez okna.

Sypialnia na poddaszu to prawdziwe szczęście. Należy je właściwie zagospodarować, nie tracąc żadnego metra. Można to osiągnąć np. dzięki pomalowaniu skośnych ścian wprost ponad łóżkiem oraz sufitu, na modny odcień. A dzięki temu już zawsze będziecie wstawać wyłącznie odpowiednią nogą.
By poddasze mogło być poddane adaptacji na poddasze użytkowe trzeba wykonać zmiany sposobu używania obiektu budowlanego. Bez względu na to w jakim fasonie będzie twój pokój na poddaszu, zastanów się nad wykorzystaniem dostępnych punktów budowy dachu, jako elementu dekoracyjnego – jeśli twoje poddasze posiada widoczne krokwie, nie zakrywaj ich! Okna dachowe warto wyposażyć w radiowe sterowanie oknem oraz dodatkami za pomocą pilota lub przełącznika naściennego. Wyposażając lokum na poddaszu powinniśmy zwrócić uwagę na rozmieszczenie mebli. Ich ulokowanie zależne jest od wysokości skosów. Wyższe partie poddasza to świetne miejsce na ustawienie łóżka. W ten sposób przy wstawaniu, unikniemy przypadkowych zderzeń z stropem. Kiedy już wiemy, którą role przejmie nasze poddasze, to najważniejsza w dalszym kształtowaniu jego odpowiedniej aranżacji jest analiza wnętrza, zebranie wymiarów, spisanie zalet oraz szczególnie wymagających do zaaranżowania miejsc. Nikt nie twierdzi, że okolica pod skosem łatwo zaprojektować, a jeszcze łatwiej umeblować, dlatego warto zdecydować się na meble na wymiar, jakie bez trudu dostosujemy do wszystkich kątów, obniżeń, skosów i przestrzeni pod oknami. Skosy przeważnie nie należą do najprzyjemniejszych powierzchni do planowania oraz adaptacji, ale jest kilka wytycznych i stałych, jakich przestrzeganie znacznie uprości nam adaptację poddasza. Nim jednak podejdziemy do działania, musimy stworzyć szczegółową ocenę poziomu technicznego domu, a następnie odpowiedzieć sobie na zapytania, czy jesteśmy w stanie owy remont wykonać oraz czy będzie nam się to rzeczywiście opłacało.

You may also like...