Aranżacja balkonu – sprawdź jak uniknąć błędów!

Balkon w budynku nie ma zwykle zbyt dużej przestrzeni. Nie liczy się jednak wielkość a pomysł. Nawet drobny balkon może być interesujący i dobrze urządzony. Aranżacja niewielkiego balkonu powinna być przede wszystkim funkcjonalna.
Na niewielkie tarasy najlepiej wybierać składane krzesła, które po złożeniu odwiesimy na ścienne wieszaki lub schowamy do skrzyni. Oryginalnym wyjściem są także stoliki montowane na poręczy lub w ścianie domu. Takie gotowe elementy wyglądają dobrze i nie zabierają dużo miejsca. Mogą być rozłożone na stałe lub tymczasowo. W przypadku niewielkich tarasów warto też wykorzystać powierzchnię ścian. Możemy tam zwiesić półki, wieszaki bądź doniczki z kwiatkami. Rolę światła na niewielkim balkonie może pełnić świecący łańcuch owinięty dookoła barierki. Podłoże po nałożeniu zaprawy naprawczej wyrównuje się specjalną szpachlą. Nawet na wyjątkowo mały balkon można znaleźć odpowiednio eleganckie rozwiązanie. Szacując na podstawie, iż przeciętny balkon ma około metra szerokości. Balkon można ciekawie oświetlić kreują magiczny klimat po zmroku. Z powodzeniem małe lampy a także światełka LED wystarczą, jako jedyne źródła światła na małym balkonie. Na większym natomiast można także zagospodarować lampy zewnętrzne stojące albo na stałe przymocować kinkiety. Niezwykle popularnym kwiatem balkonowym są niewątpliwie pelargonie – odrobinę chyba przez moment zapomniane, chyba najbardziej przez powiązanie z tarasami z klimatów PRL. Obecnie wracają w aranżacjach florystycznych nawet na tarasach w najdroższych apartamentach.

Słońce świeci najmocniej i najdłużej, dlatego balkony południowe dają największe możliwości wyboru roślin ciepło a także światłolubnych. Sprawdź nasze pomysły i dowiedz się jak zaaranżować swój balkon.
Jeśli nie chcesz inwestować w kompleksowy remont balkonu i całkowitą wymianę płytek balkonowych, ich wygląd jest zadowalający (są dobrze przymocowane, niepopękane, nie przepuszczają wody), a jedynie ich estetyka i stary już fason podlegają dyskusji, można wybrać bardzo funkcjonalną i nie drogą wersję odnowienia podłogi na balkonie za pomocą sczepianych ze sobą podestów drewnianych. Ich koszt nie jest duży, a z montażem bez trudności poradzimy sobie osobiście. Różne możliwości ułożenia drewnianych podestów dadzą duże pole do popisu i możliwość wielokrotnej wymiany aranżacji podłogi na balkonie. Po sezonie wystarczy podesty zdjąć z powierzchni balkonu (nie są mrozoodporne) i przechować w domu do następnej wiosny. Kiedy podłoga na balkonie nie wymaga całkowitej wymiany, a uszkodzone są jedynie pojedyncze płytki, warto poddać wymianie tylko uszkodzone egzemplarze. Jak to zrobić? Wystarczy precyzyjnie usunąć okalającą wadliwy kafel spoinę, wtedy za pomocą młotka a także dłuta delikatnie rozbić płytkę i wyciągnąć złamane kawałki. Po uprzątnięciu podłoża spod wyjętej płytki i zabezpieczeniu go zaprawą uszczelniającą, możemy nakleić nową płytkę. Na balkonach, na jakich panuje półcień, temperatura jest bardziej równa, a powietrze nie tak wysuszone. Gleba w skrzynkach i doniczkach dłużej zachowuje wilgoć. Roślin nie trzeba tak często podlewać jak na balkonach południowych, bardzo nasłonecznionych. Planując aranżację balkonu nie sposób zapomnieć o polskim kimacie. Niestety, nie mamy tego szczęścia, by cieszyć się ładną pogodą przez pełen rok. Nawet, jeśli Twój balkon jest zadaszony, powinieneś się przygotować na deszcz. Dlatego szczególnie istotne jest, aby swój balkon budować dobrym produktami doskonałej jakości. Przy projektowaniu zieleni kieruj się warunkami panującymi na Twoim balkonie, przede wszystkim weź pod uwagę słońce. Ważne jest także, czy jest tam wietrznie, bądź też nie. To zawęzi wybór roślin, ale ciągle będzie on spory. Dla ustalenia ładu zawęź go jeszcze bardziej, na przykład do rodzajów kwitnących tylko na żółto, biało lub purpurowo, albo do pelargonii, traw czy pnączy. Możesz również niczego nie siać ani nie sadzić, a po prostu wystawić na zewnątrz drzewka cytrusowe, które uprawiasz w mieszkaniu. Projektów nasuwa się bardzo dużo, jednak moim zdaniem aranżacje balkonu powinno się dobrze rozważyć.

You may also like...